Η Ιταλία στην κορυφή της Ευρώπης

Απο τη μια η Αγγλία ήταν για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό, από την άλλη η Ιταλία είχε 53 ολόκληρα χρόνια να κατακτήσει τον τίτλο αυτό. Η Ιταλία κατάφερε να αλώσει το Γουέμπλει, και όλο αυτό με την δικιά της μαεστρία, μιας και που φαινόταν ότι ο τελικός νικητής θα ήταν οι Βρετανική ομάδα.

Μετά τον αποκλεισμό της Ιταλίας από το Μουντιάλ 2018, έγινε ένα μοναδικό comeback και με αήττητο σερί 34 αγώνων ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης στα πέναλτι. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Σο. Η Αγγλία για ένα ημίχρονο έκανε πάρτι, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την Ιταλική άμυνα για 2η φορά. Οι Άγγλοι βέβαια κρατούσαν το παιχνίδι στον ρυθμό τους, ενώ άμυνα τους ήταν εξαιρετική τις λίγες φορές που απειλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ιταλοί μπήκαν πιο ορεξάτοι στο 2ο ημίχρονο, οι Άγγλοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο, αμύνονταν σωστά, αλλά επιθετικά ήταν ανεπαρκής. Αυτό το εκμεταλλεύθηκε η Ιταλία και ισοφάρισε στο 67′ με τον Μπονούτσι σε μια στημένη φάση (κόρνερ). Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου εκεί τα «Λιοντάρια» ήταν ανώτερα, οι αντίπαλοί τους έβγαλαν μεγαλύτερη καταπόνηση και επηρεάστηκαν αρνητικά από τις αλλαγές των Κιέζα, Ινσίνιε, Βεράτι. Ακόμα κι έτσι όμως κανένας δεν μπόρεσε να βάλει το χρυσό γκολ του τίτλου και έτσι το Euro 2020 έγινε το δεύτερο που θα κρινόταν στα πέναλτι, έπειτα από εκείνο που πήρε η Τσεχοσλοβακία κόντρα στη Γερμανία το 1976, χάρη στο θρυλικό πέναλτι του Αντονιν Πανένκα.

Στην διαδικασία λοιπόν των πέναλτι οι Ιταλοί πήραν τον τίτλο με 3-2 και στέφθηκαν πρωταθλητές. Όσο για τους Άγγλους δεν έχουμε να πούμε πολλά, ήταν η πρώτη τους φορά σε τελικό, παίζαν στην έδρα τους, προηγήθηκαν και εντέλει έχασαν.Οι «λεγεωνάριοι» του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν πιο ψύχραιμοι εκεί που έπρεπε. Με το τελευταίο σφύριγμα, οι φίλοι των Ατζούρι από κάθε γωνιά της χώρας ξεχύθηκαν στους δρόμους, στις μεγάλες πλατείες σε Μιλάνο και Ρώμη, δίνοντας το σύνθημα για ατελείωτο γλέντι.