Πρόκριση της Ελβετίας στα πέναλτι

Σπουδαία πρόκριση στους «8» του Euro 2021 πήρε η Ελβετία, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία σε έναν συναρπαστικό αγώνα, που κρίθηκε στην διαδικασία των Πέναλτι.

Ο Σεφέροβιτς άνοιξε το σκορ στο 15′ για την Ελβετία, αφήνοντας το πρώτο ημίχρονο με 0-1. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό. Η Γαλλία έβαλε 2 γκολ με τον Μπενζεμά μέσα σε δύο λεπτά (57′,59′) κάνοντας την πρώτη ανατροπή. Στο 75′ έκανε το 3-1 με τον Πογκμπα στο 75′. Η μεγάλη ανατροπή όμως της Ελβετίας άρχισε στο 81′ με τον Σεφέροβιτς και έπειτα με τον Γκαβράνοβιτς στο 90′. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, χωρίς όμως να σημειωθεί γκολ. Στα πέναλτι η Ελβετία νίκησε και προκρίθηκε.