Επική πρόκριση της Ισπανίας στους 8

Σε δεύτερο ματς με τα περισσότερα γκολ σε Euro, η «εφτάψυχη» Κροατία επέστρεψε από το 3-1 και έληξε σε 3-3 στο 90+2′ το παιχνίδι στην Κανονική διάρκεια. Η Κροατία πάλεψε στην παράταση, αλλά η Ισπανία σφράγισε την πρόκριση στους «8» (5-3) και περιμένει τον νικητή του Γαλλία-Ελβετία.

Το σκορ άνοιξε με κακό τρόπο από τους Ισπανούς στο 20′ δίνοντας το προβάδισμα στην Βαλκανική χώρα, αλλά οι Ισπανοί βάζοντας δεύτερο γκολ ισοφάρισαν το παιχνίδι στο 38′. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλούσιο σε θέαμα, γκολ και είχε ενα επικό σασπένς. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 57′ με τον Αθπιλικουέτα, έκαναν το 3-1 στο 77′ με τον Τόρες, αλλά οι μαχητικότατοι Κροάτες επιφυλάξαν το επικό φινάλε, βάζοντας γκολ στο 85′ με τον Όρσιτς, που είχε περάσε αλλαγή απο το 67′ και το κερασάκι στην τούρτα στο 92′ με τον Πάσαλιτσ, που είχε μπει αλλαγή από το 79′.

Στην Παράταση οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 100′ με τον Μοράτα και ολοκλήρωσαν την επική τους πρόκριση στο 103′ με τον Ουαρζαμπάλ, που είχε περάσει αλλαγή στο 88′, στην κανονική διάρκεια. Σε ένα παιχνίδι που μπαίνουν 8 γκολ και για να προκριθεί η ομάδα που προκρίθηκε στις καθυστερήσεις, σημαίνει ότι μόνο αδιάφορο δεν μπορεί να περάσει, εξού και ο τίτλος τοτυ άρθρου.