Πορτογαλία-Γερμανία 2-4

Μια πληθωρική Γερμανία που θύμισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2014, που σκόρπισε τα πάντα στο πέρασμα της στα γήπεδα της Βραζιλίας, εμφανίστηκε και πάλι το Σάββατο στο Μόναχο. Σε ένα ματς που μπαίνουν 6 γκολ ανεξαρτήτως νικητή και ηττημένου, το παιχνίδι έχει ενδιαφέρον. Η Γερμανία είναι άλλωστε από τις χώρες που στο ποδόσφαιρο έχει την δικιά της ξεχωριστή και πειθαρχημένη σχολή.

Το σκορ άνοιξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 15′, η Πορτογαλία όμως έβαλε δύο αυτογκόλ μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου στο 1-2. Το πρώτο αυτογκολ μπήκε στο 35′ και το δεύτερο στο 39′. Οι Γερμανοί έβαλαν όμως και γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πια, με τον Χάβερτς στο 51′ και με τον Γκόσενς στο 60′. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 67′, που απλά η Πορτογαλία (των 2 γκολ και των 2 αυτογκολ) μείωσε τη διαφορά του σκορ με τον Ζότα.