Πόρτο – Ολυμπιακός 2-0

Προσωπικά λάθη, έλλειψη καθαρού μυαλού και επιπολαιότητας στοίχισαν στον Ολυμπιακό την ήττα από την Πόρτο, σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν βέβαια χειρότερος από την αντίπαλό του, αλλά πλήρωσε κάποια μικρά λάθη.

Οι πορτογάλοι έβαλαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε γκολ από τον Βιέιρα στο 11ο λεπτό, κάτι που για αρκετά λεπτά του κοψε τον αέρα, ενώ στο ανώτερο σημείο των ευκαιριών για ισοφάριση οι πειριαιώτες δέχτηκαν γκολ από τον Ολιβέιρα στο 85′, όπου διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ. Ο Θρύλος έπαιζε χωρίς τον Μπα στην άμυνα, τον Καμαρά και τον Σουντανί, όπου πριν τονα αγώνα βγήκε θετικός σε τεστ για τον κορωνοϊό.

Η βαθμολογία του ομίλου μετά και το 0-3 της Μάνσεστερ Σίτι έναντι της Μαρσείγ, διαμορφώθηκε ως εξής: