ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μπράγκα-ΑΕΚ 3-0

Η ΑΕΚ γνώρισε μια βαριά ήττα από την Μπράγκα εκτός έδρας στη πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Σε ένα παιχνίδι που πλήρωσε τα λάθη της και τις χαμένες ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο μέρος, δέχθηκε τρια οδυνηρά γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο 44′ με τον Γκαλένο, ενώ η ΑΕΚ είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι ενωσίτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, εντέλει όμως δέχτηκαν το δέυτερο γκολ από τον Παουλίνιο στο 78′ και το κερασάκι στην τούρτα από τον Όρτα στο 88′. Το σχόλιο μας και για τα τρια γκολ ήταν η έλλειψη συνοχής της άμυνας της ομάδας της Φιλαδέλφειας. Περιμένουμε όμως τα επόμενα ματς για να πούμε περισσότερα.

Η βαθμολογία μετά και την νίκη της Λέστερ με 3-0 έναντι της Ζόρια στην έδρα της Αγγλικής ομάδας, διαμορφώνεται ως εξής: