ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Σεφτέ στις νίκες για τον ΠΑΣ Γιάννινα που πήρε το τρίποντο στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα. Ο «Άγιαξ» εκμεταλλεύτηκε το καλό του πρώτο ημίχρονο που πέτυχε 2 γκολ σε διάστημα 4 λεπτών και πήρε την πολύτιμη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη αλλά δεν καταφέραν να πάρουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 44′ με τον Παμλίδη και 4 λεπτά αργότερα (3ο λεπτό καθυστερήσεων) έκανε το 0-2 με τον Ελευθεριάδη. Οι γηπεδούχοι που μπήκαν στο δέυτερο ημίχρονο με σκοπό την ανατροπή έχασαν πέναλτι με τον Φατιόν στο 49′ και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 81′ με τον Ιωαννίδη.

Ο αγώνας αυτός ανήκε στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, όπου θα κλείσει με τον αγώνα ΑΕΚ-Ολυμπιακός στις 16 Δεκεμβρίου.