ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Σεβίλλη έγραψε ιστορία

Η Ισπανική ομάδα με τη νίκη έναντι της Ιντερ έγραψε ιστορία, αφού έχει κατακτήσει τις περισσότερες φορές αυτό το τρόπαιο.

sevilla-uel-arthro

Η ομάδα της Ισπανίας έχει κατακτήσει το europaleague συνολικά 6 φορές, δηλαδή το 2006, 2007, 2014,2015,2016,2020. Αυτή τη φορά θεωρούνταν μάλιστα αουτσάιντερ τόσο στα παιχνίδια της έναντι στη Γιουνάιντεντ όσο και στον τελικό με την Ίντερ. Παρόλα αυτά κατόρθωσε να αποδείξει ότι σε αυτό το θεσμό είναι η βασίλισσα.

Δείτε τη Χρυσή βίβλο του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου

Έπειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι, επιβλήθηκε της Ίντερ με 3-2 και κατέκτησε για 6η φορά στην ιστορία της το τρόπαιο, σε ισάριθμους τελικούς, δηλαδή η ομάδα αυτή όποτε πήγε σε τελικό έβγαινε νικήτρια.

Πέρα όμως τούτου, ο τελικός αυτός ήταν και ένα διαμάντι για όσους λατρεύουν το ποδόσφαιρο, αφού η μια ανατροπή ακολουθούσε την άλλη. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Λουκάκου στο 5ο μόλις λεπτό. Οι Ισπανοί απάντησαν με δύο γκολ του ντε Γιόνγκ στο 12′ και 33′. Εντωμεταξύ εκατέρωθεν υπήρχαν πολλές ωραίες φάσεις.

Οι Ισπανοί δεν πρόλαβαν να χαρούν την ανατροπή διότι τρία λεπτά μετά το δεύτερο γκολ και συγκεκριμένα στο 36′ οι Μιλανέζοι ισοφάρισαν με τον Γκόντιν. Στον αγώνα είχε εισέλθει ο εκενευρισμός, που στοίχισε και την κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Ίντερ. Συνολικά σε όλο τον αγώνα έπεσαν 6 κίτρινες, δεν είχαμε όμως αποβολή.

Οι Ισπανοί πήραν την νίκη όταν ανάγκασαν τον Λουκάκου να βάλει αυτογκόλ στο 74′. Η Ιντερ δεν έμεινε άπραγη, προσπάθησε αλλά ήταν αργά, η νίκη ήταν υπέρ των Ισπανών.

Οι συνθέσεις

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος (86′ Γκούντελι), Ρεγκιλόν, Ζορντάν, Φερνάντο, Μπανέγα, Οκάμπος (71′ Μουνίρ), Ντε Γιονγκ (85′ Εν-Νεσίρι), Σούσο (78′ Βάσκεθ)

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Γκοδίν (90′ Καντρέβα), Ντ’ Αμπρόζιο (78′ Μόζες), Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι (78′ Έρικσεν), Μπρόζοβιτς, Γιανγκ, Μαρτίνες (Σάντσες), Λουκάκου