ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γουλβς – Ολυμπιακός 1-0

Ο Ολυμπιακός έχασε μια ιστορική ευκαιρία να περάσει στους 8 του Europaleague, κάτι που το άξιζε, αφού για 70 λεπτά ήταν ανώτερος στο γήπεδο από τους Άγγλους.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, είχε τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες μετά το 1-0 με πέναλτι στο 8′, ενώ δεν του δόθηκε πέναλτι στο 55′ (ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Μπολί) και έφυγε από το «Μολινό» με ποδοσφαιρική υπερηφάνεια και ψηλά το κεφάλι, αλλά αποκλεισμένος από τον προημιτελικό γύρο του Europa League.

Ενδεικτικό της ανωτερότητας ήταν ότι ο Ολυμπιακός στη συνολική διάρκεια του αγώνα είχε 16 τελικές, δηλαδή πάνω από 60% κατοχή. Με εξαίρεση βέβαια τα πρώτα 15′ και άντε ορισμένα λεπτά «ξεχωριστά». Αλλά το σκορ δυστυχώς «είπε» νίκη της Γουλβς και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» αποχαιρέτησαν άδοξα την Ευρώπη. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι έκαναν, σε ορισμένα σημεία του αγώνα, ουσιαστικά καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι, Τραορέ (57′ Ζότα), Χιμένες, Ποντένσε (71′ Ντεντόκερ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (82′ Καφού), Μπουχαλάκης (46′ Ραντζέλοβιτς), Καμαρά (65′ Χασάν), Βαλμπουενά, Μασούρας (46′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.