Ηρακλής-Καλλονή 3-0

ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Απόστολο Βέλλιο, ο Ηρακλής επικράτησε με 3-0 της Καλλονής στο Καυτανζόγλειο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ύστερα από δύο αγωνιστικές. Η Καλλονή με 7 βαθμούς βλέπει υποβιβασμό.

Η Καλλονή «πατούσε» καλύτερα στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στην πρώτη του καλή ευκαιρία στο 15′.  Ο Γιάννης Πασάς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Απόστολος Βέλλιος στο ύψος της μικρής περιοχής και με προβολή έδωσε το προβάδισμα στον «Γηραιό». Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα σουτ των Καλτσά (32′) και Τσαμπούρη (35′) δεν ανησύχησαν τον Χουάντερσον. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βέλλιος, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά σε τρεις περιπτώσεις ο Χουάντερσον έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και αποσόβησε τον κίνδυνο.