ΑΕΚ – Καλλονή 3-0

ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Η ΑΕΚ σημείωσε την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 της Καλλονής στο ΟΑΚΑ, χάρη στα γκολ των Ραφίκ Τζεμπούρ και Χρήστου Αραβίδη (2) και παρέμεινε μόνη δεύτερη στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για την ΑΕΚ, αφού μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ραφίκ Τζεμπούρ με κεφαλιά, ύστερα από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Γιάκομπ Γιόχανσον, άνοιξε το σκορ. Η Καλλονή προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά τα σουτ των Σάμπα και Μανούσου δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο 15′, ο Γκουστάβο Πογέτ άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 αντί για 4-4-2, με τον Αραβίδη να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Τζεμπούρ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο 28χρονος επιθετικός έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.
Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 39′, ο Τζεμπούρ έφθασε μία «ανάσα» από το δεύτερο προσωπικό γκολ του, αλλά ο Άντριου Χογκ αρνήθηκε το γκολ με εντυπωσιακή επέμβαση.